Informacje dotyczące bezpieczeństwa bankowości internetowej
Szanowni Państwo,
w ostatnich dniach zaobserwowano działania przestępców skierowane przeciw klientom polskich banków nie zachowujących ostrożności przy korzystaniu z kart mikroprocesorowych, eTokenów i kluczy sprzętowych służących do autoryzowania transakcji w bankowości internetowej.
Można zapobiec temu odłączając kartę/eToken/klucz sprzętowy bezpośrednio po zakończeniu pracy w systemie bankowości internetowej i przechowując te urządzenia w bezpiecznym miejscu.
Przestępcy mogą przejąć komputer użytkownika wykorzystując funkcję zdalnego pulpitu będącą elementem złośliwego oprogramowania. W przypadku kiedy kartę/eToken/klucz sprzętowy są włożone do portu USB/czytnika kart są oni w stanie wprowadzić oraz autoryzować transakcje w systemie bankowości internetowej. Skutkiem jest przelew środków z rachunków Klientów na rachunki przestępców lub osób z nimi współpracujących w kraju lub za granicą.
Aby ustrzec się przed przestępstwem należy również pamiętać o nieotwieraniu plików lub linków załączonych w wiadomościach e-mail z nieznanego źródła. Jest to obecnie najczęstszy powód zarażenia komputerów złośliwym oprogramowaniem. Dodatkowo, należy pamiętać o bieżącym aktualizowaniu oprogramowania antywirusowego, systemu operacyjnego oraz wszystkich aplikacji zainstalowanych na komputerze. W przypadku firm komputery wykorzystywane do przeprowadzania transakcji finansowych nie powinny być używane do celów związanych z rozrywką.
10 przykazań bezpiecznego korzystania z konta w internecie:
- Jeśli do systemu bankowości internetowej logujesz się i autoryzujesz transakcje przy wykorzystaniu certyfikatu cyfrowego na nośniku kryptograficznym (np. karta kryptograficzna, eToken, klucz sprzętowy) - zawsze podłączaj to urządzenie do komputera w momencie korzystania z bankowości internetowej. Po wylogowaniu odłącz kartę/eToken/klucz sprzętowy i schowaj w bezpiecznym miejscu.
- Jeśli z bankowości internetowej korzystasz z jednorazowych kodów autoryzacyjnych SMS – weryfikuj treść SMS i zwróć szczególną uwagę na datę i kwotę przelewu oraz numery rachunków prezentowane w wiadomości.
- Sprawdzaj numer rachunku odbiorcy, gdy kopiujesz dane do przelewu.
- Regularnie sprawdzaj historię przeprowadzonych transakcji, w tym transakcji wysyłanych w „paczkach”.
- Korzystaj z aktualnego oprogramowania antywirusowego i zapory sieciowej (firewall).
- Upewnij się czy masz zainstalowaną najnowszą wersję przeglądarki i wszystkie poprawki do systemu operacyjnego.
- Jeśli to możliwe najlepiej używaj komputera przeznaczonego wyłącznie do korzystania z bankowości internetowej.
- Nie instaluj oprogramowania nieznanego pochodzenia.
- Zadbaj, aby hasło dostępu do systemu czy autoryzacji było wystarczająco silne.
- Nie pobieraj aplikacji bankowości mobilnej z niezaufanych źródeł - aplikacje mobilne możesz pobrać z autoryzowanych sklepów: App Store, Google Play lub Windows Phone Store.
Bezpieczne hasło do konta:
- Nie stosuj tego samego hasła do różnych systemów.
- Hasło musi różnić się od identyfikatora użytkownika (w przypadku autoryzacji kodami SMS).
- Hasło nie może składać się z takich danych, jak imię, nazwisko, data urodzenia, NIP, PESEL, powszechnie znane wyrazy i frazy itp.
- Nikomu nie ujawniaj swojego hasła.
- Zmieniaj hasło co kilka miesięcy.
- Nie przechowuj hasła online, na komputerze czy kartce.
- Nigdy i nikomu nie podawaj hasła w sposób zdalny, np. przez telefon albo e-mail – nie ma sytuacji, w której byłoby to uzasadnione.
- Nigdy nie wpisuj hasła, gdy korzystasz z nieznanych Ci komputerów (np. w kawiarniach internetowych, kioskach multimedialnych).
- Wybierz zdanie, które łatwo zapamiętasz, np. Bardzo lubię czerwone smażone pomidory. Będzie to podstawa do zbudowania silnego hasła.
- Utwórz nowe, pozbawione znaczenia słowo z dwóch pierwszych liter każdego wyrazu ze zdania powyżej: baluczsmpo.
- Zwiększ siłę hasła dodając wielkie i małe litery oraz cyfry, np. BaLuczsmP0.
- Zastąp część liter i cyfr znakami specjalnymi, np. B@Lucz$mP0.
Jak stworzyć silne hasło?
Powyższy przykład jest tylko jedną z metod, jakie można wykorzystać do stworzenia silnego hasła.
Artykuł na podstawie strony: